Gardinskinne

Med matematikkens hjælp fandt Piet Hein en harmonisk geometrisk figur som overvandt den dobbelte modsætning mellem cirkel/ellipse og kvadrat/rektangel, og resultatet blev den verdensberømte Superellipse®.

Superellipsen® er blevet brugt verden over til byplanlægning, idrætsanlæg og bygninger, og Piet Hein anvendte den selv i flere af sine berømte design.

Nu har verdens første superellipse gardinskinne set dagens lys. En skinne, der i tværsnit er formet som Piet Heins geometriske figur og som bærer hans logo. Som en ekstra, eksklusiv feature har gardinskinnen sit eget LED spor, designet til at kombineres med Aluproffs innovative LED lys, så du også får glæde af den smukke skinne – og af dit gardinstof – når det er mørkt.



Piet Hein Superellipse® gardinskinnen forhandles ikke online. Find information på din nærmeste forhandler her: 

Postnr. By                              Firma navn                                                                        Vej og Nr.                                       Email Tlf. nr.       
1256 København K Durup ApS Amaliegade 39, 3. mf. order@durup.com 5157 2201
1265 København K Anddrape Frederiksgade 1, 3.th. drape@anddrape.com 2246 6995
1574 København V Objekt + ApS Niels Bocks Gade 6 pemoe@live.com 2097 2038
1820 Frederiksberg C. Aniel Frederiksberg Allé 70 aniel@aniel.dk 4425 0250
2300 København S GG Studio Islandsbrygge 79 A, st. info@ggstudio.dk 2671 6216
2610 Rødovre SP Boligtextiler Roskildevej 268 sp-gardiner@pc.dk 3670 1200
2650 Hvidovre Textil & Indretning Perlevej 54 textil.indretning@mail.ck 2424 8586
2670 Greve Gardial Greve Landevej 110 gardial@gardial.dk 4340 4244
2750 Ballerup Botex Ballerup Centrumgade 25 ballerup@botex.dk 4497 0950
2770 Kastrup Garant Amager Kirstinehøj 58 B amager@garant.nu 3246 1033
2800 Kongens Lyngby Aulin Deco AS Hjortekærsvej 155 aulin@hotmail.dk 4580 0300
2800 Kongens Lyngby Garant Lyngby Jernbanevej 8 B lyngby@garant.nu 4582 5800
2860 Søborg Living Art A/S Sydmarken 31 info@livingart.dk 3542 8197
2920 Charlottenlund Botex Charlottenlund Ordrupvej 57 charlottenlund@botex.dk 3963 1850
2970 Hørsholm Jens Lyngsøe Interieur A/S Hovedgaden 39 el@jlint.dk 4586 0633
2990 Nivå Arkitex Møllevej 9 arkitex@arkitex.dk 4497 1188
3400 Hillerød  Botex Hillerød Håndværkervænget 16 hillerod@botex.dk 4824 6789
3460 Birkerød Interieur & Design ApS Hovedgaden 2-4 rv@interieur-design.dk 4055 1275
4000 Roskilde B2B Contract Lillevangsvej 1 bjarnebo@b2bcontract.dk 4015 0505
4000 Roskilde Gardinbilen Himmelev sognevej 105 gardinbilen@gmail.com 4097 3355
4100 Ringsted NH Gardiner ApS Roskildevej 132 info@nhgardiner.dk 2396 7280
4130 Viby Sj. Gardinexperten v/Heino Bahne Tofthøjvej 3 gardin@gardinexpressen.dk 4619 3355
4220 Korsør Juvita Sun Design ApS Servicevej 6 cb@juvita.dk 5556 1212
4300 Holbæk Gardin Nyt - Holbæk Stenhusvej 52 gardin-nyt@gardin-nyt.dk 5944 6464
4550 Asnæs Handelshuset Valentin Gardiner Bobjergvej 28 karstenlarsen@icloud.com 5965 0800
4600 Køge Garlux Vandstjernevej 52 garlux@garlux.dk 4011 2299
4600 Køge Miga Gardiner Nørre Boulevard 152 kogemiga@botex.dk 7025 3550
4700 Næstved Komfort v/Jesper Lauridsen Vadestedet 1, 1. sal gardineroggulve@me.com 3117 7050
4720 Præstø Gardin Concept v/Bent Hviid-Christensen Bygvænget 31 info@gardinconcept.dk 2260 6680
4800 Nykøbing F. Gardinlageret Eftf. ApS Holger Brodthagensvej 10 B mail@gardinlageret.eu 3068 2510
5230 Odense M Arthur Hansen Gardiner Vissenbjergvej 29 ah@ahodense.dk 3122 7708
5230 Odense M Merkur Gardiner A/S Klokkestøbervej 14 info@merkur-gardiner.dk 6612 8740
5260 Odense S Opfinderværkstedet "Nye Dimser" Valmuemarken 43 david@frankideas.net 3121 2835
5500 Middelfart H.M. Gardinbusser Damgårdvej 10 info@hm-gardinbusser.dk 7023 2260
6000 Kolding Lading´s Gardiner v/Erling Lading Brostræde 10 mail@ladings-gardiner.dk 7556 7975
6700 Esbjerg Fjord Gardiner Torvegade 26 esbjerg@fjordgardiner.dk 7513 4412
6800 Varde Brandsborg Gardiner Nordre Boulevard 114 fb@brandsborggardiner.dk 7522 4500
7100 Vejle Bolig-Art ApS Norgesvej 6 post@moretex.dk 7571 2571
7200 Grindsted Garant Grindsted Trehøjevej 27 grindsted@garant.nu 7532 0023
7200 Grindsted MT Gulve A/S Heimdalsvej 22 F gardiner@mtgulve.dk 7535 3350
7400 Herning Gardinhuus Ørskovbakken 11 morten@gardinhuus.dk 2086 2225
7400 Herning Gardinmester v/Karsten Landt Fuglsang Viborgvej 65 klfuglsang@gmail.com 9712 1300
8381 Tilst Garant Århus Vest Tilst Søndervej 3 aarhusvest@garant.nu 8627 5000
8382 Hinnerup Kustomhouse Aarhus ApS Møllevangen 26 pra@kustomhouse.com 2594 1000
8800 Viborg Andreas Hansen Denmark A/S Mariendalsvej 2 C andreas@andreas-hansen.dk 8666 1040
8800 Viborg Gardinhuset Viborg Spidstoftvej 2 tb@gardinhuset.dk 8662 0333
8960 Randers SØ Gardinlis A/S - Randers Neptunvej 16 gardinlis@gardinlis.dk 7010 0717
9200 Aalborg SV Garant Gardiner Aalborg Hobrovej 347 aalborg@garant.nu 9879 1122